frFrançais

05.06.1974 : born in Beirut

30.08.1992 : joined Beit Jala Seminary, recommended by Fr. Faysal Hijazin

19.06.2003 : ordained priest in Amman  by  Bishop Salim Sayegh

07/2003 : Assistant to Fr Riyad Hijazin at Madaba Parish

2003 : Chaplain to Christian Youth in Jordan

August 2005 : Assistant to Fr. Issam Zo’mot in Northern Zarqa and Cahplain to Christian Youth and Scouts in Jordan

August 2006 : Secretary to H.E. Bishop Salim Sayegh

December 2006 : Administrator in Zarqa Parish

December 2006 : Administrator in Na’our Parish

August 2008 : Assistant to Fr. Farah Hijazin in Fuhais Parish

07/2010 : Parish Priest Al Husson , Jordan

07/2011 : Parish Priest Naour (Jordan) ; animator Young Christian Students, Scou8ts Movement, Catechism Center

07/2012 : Parish Priest of Madaba, Jordan

08/2016: Parish Priest of Jabal Amman and Youth leader in Jordan


Contacts :
Tel : 05 324 4065
Fax  : 05 324 8416

wissamsm@hotmail.com

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X