frFrançais

07.10.1949 : born in Jerusalem

04.09.1962 : joined the Lower Seminary Beit Jala

24.06.1972 : ordained priest in Jerusalem at LPJ Co-cathedral, at the hands of Patriarch Yaacoub Beltritti

08.1972 : Assistant to Fr Anton Buzzo, Birzeit Parish

1973 : translated the book of Psalms into Arabic

08.1974 : tutor at Beit Jala Seminary

09.02.1975 : Parish Priest of Ader (Jordan)

27.11.1975 : envoy to South Sudan (Malakal)

04.10.1977 : came back to Jerusalem ; then transferred to Rome  to continue his Bible studies

1980 : B.A. in Holy Scripture University (Biblicum) in Rome

08.1981 : Assistant to Parish Priest Beit Jala ; tutor at Seminary

17.06.1982 : Ph.D. in Written Theology from Urbaniana University,  Rome ; assistant to  Beit Jala Parish  ; tutor at seminary

08.1989 : Parish Priest Beit Sahur, Palestine

1995 : Assistant to Ramallah Parish Priest,  together with Fr Ibrahim Hijazin

1996 : moved to stay with Freres of Christian Schools in Bethlehem, in charge of Catechism

02.2003 : in charge of written pastoral work  “The Holy Book in the diocese”

Contacts :

Phone : 054 551 64 19

frpetermadros@gmail.com

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X