frFrançais

05.10.1961 : born in Madaba, Jordan

27.08.1973 : joined Minor Seminary in Beit Jala

21.06.1986 : ordained priest in Madaba (Jordan) by Bishop Salim Sayegh

26.08.1986 : Vicar Birzeit Parish

01.08.1988 : Vicar Ramallah Parish

07/1989 – 1992: Parish Priest Jifna ; director Al Ahliyeh College in Ramallah

06.08.1989 – 1992 : director general LPJ schools in Palestine

1992 – 1998: studies in Legal Canon Law, utroque iuris, Lateran University, Rome

1997-2005: Parish priest Beit Sahur

2001 :  director general LPJ schools in Palestine

2008 : director general of LPJ schools in Jordan, Palestine, Israel ; judge at  Church Court

2011 – 2015: CEO at AUM

Awarded Doctor of Humane letters, Honoris CAUSA from Cannon University, USA, in 2014


Contact :

msiryani@lpj.org

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X