frFrançais

17.03.1947 : born in Zababdeh, Palestin

03.09.1960 : joined Lower Seminary  Beit Jala

24.06.1972 : ordained priest

07.08.1972 : replaced Fr Alphonse Salah as Parish Priest Zababdeh ; worked for LPJ secretariat ; tutor Catechism at Schmidts Girls School

03.08.1973 : Assistant To Fr Michel Sabbah at Christ the King Parish Amman

1984 : sent with other priests from Gift of Faith to Dubai to help Msgr Grimoli, Apostolic Envoy at Arab Gulf States

08/1988 : Assistant to Fr Michel Sabbah at Christ the King Parish Al Misdar Amman

28.05.1989 : Parish Priest Um Zweitnah Amman

1995 : Parish Priest Beit Jala Palestine ; a year of leave at Zababdeh, his native town

1996 : Parish Priest Ramallah Palestine

08/1997 : Parish Priest Um Zweitnah, Amman

07/2012 : Parish Priest Jenin, Palestine

Contact :

Tel : 04 250 40 71

Fax : 04 243 03 37

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X