frFrançais

15.12.1954 : born in Kerak (Jordan)

09/1966 : joined the Lower Seminary Beit Jala, on recommendation by Parish Priest Fr Butros Aranki

30.06.1978 : ordained priest at Jabal Lweibdeh Parish  by Mgr Ne’meh as-Samaan

14.08.1978 : Assistant to  Fr Fouad Hijazin at Madaba Parish, then to Fr Maroun Lahham at the same parish since July 1981

09/1982 : tutor at Beit Jala Seminary

1992 : Holy Bible Studies in Rome

1994 : priest serving at Pontifical Council for Inter-Religious Dialogue

Contacts :

E mail : K.akasheh@interrel.va

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X