frFrançais

25.04.1948 : born in Amman

1959 : joined the Lower Seminary Beit Jala

24.06.1972 : ordained priest at the LPJ Cathedral by Patriarch Alberto Gori

08.1972 : Assistant to Fr Anton Issa, Church Court, LPJ

03.08.1973 : Assistant to Fr Naoum Karadsheh, Parish Marka Amman, Jordan

24.07.1975 : Assistant to Fr Mario Furlan, North Zerka Parish, Jordan

23.08.1977 : Assistant to Fr Louis Favro,  Ramallah Parish

19.08.1978 : Assistant to Fr Naoum Karadsheh, Al Hashimi Parish, Amman

02.1981 : Parish Priest as-Salt (Jordan)

1989 : Parish Priest Ajloun ; assistant to Church Court in Amman

08.2002 : Parish Priest Tla al Ali (Amman)

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X