frFrançais

22.07.1951 : born in Al Khirbeh , Jordan

04.09.1963 : joined the Lower Seminary Beit Jala

13.06.1975 : ordained priest at Jabal Lweibdeh , Amman, by Bishop Ne’emeh Samaan

09/1976 : Vicar to Fr Michel Sabbah at Christ the King Parish, al Misdar, Amman

1976 : joined the Faculty of Law University of Damascus

08/1979 : Secretary to Patriarch Yaacoub Beltritti ; tutor at Seminary Beit Jala

01.09.1981 : studied Canon Law and Philosophy in Rome

09/1986 : Ph.D. in Canon Law and Philosophy ; appointed Tutor at Seminary Beit Jala ; legal assistant at Church Court in Jerusalem

01/1988 : Head of Church Court in Jerusalem

1992 :  Parish Priest Jaba Lweibdeh ; head of Church Court Amman

1996 – 2001 : advisor at Pontifical Council for Inter-religious Dialogue

24.05.2008 : appointed by Pope Benedictus XVI as first Arab Archbishop of Algier

17.07.2008 : ordained bishop by Patriarch Fouad Twal

Contact :

Bishopric of Alger
13, Abu Khalfeh Street
16000 Alger

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X