frFrançais

02.03.1934 : born in Jaffa to a family originating from Abboud village (Palestine)

04.10.1949 :Entered Minor Seminary at Beit Jala

03.10.1954 : Entered Major Seminary

16.10.1960 : ordained a deacon at Beit Jala at the hands of Msgr Mansour Jallad

29.06.1961 : ordained a priest at LPJ Co-Cathedral at the hands of Msgr Mansour Jallad

06/1961 : Assistant Parish Priest at Southern Zerka, in charge of Latin schools

08/1963 : Assistant Parish Priest at Madaba, Main (Jordan)

08/1964 : Parish Priest Shatana, works three days a week in Irbid (Jordan)

07/1967 : Priest-Chaplain at Freres High School in Amman (Jabal al Hussein)

06/1970 : Bachelor in Canon Law

12/11/1971 : appointed Legal Vicar

20/6/1971 : defended a Ph.D. thesis in Law, entitltled “Christian Minorities throughout the Ages” at Latran Pontifical University, Rome

1971-1988 : Head of Pilgrimages Commission ; chaplain of the Young Christian Students

1979 : appointed Judge at Jerusalem Church Court

05/1988 : appointed Head of Amman  Church Court

16/03/1992 : Appointed Canon of the Holy Sepulchre

1993 : Member in the Bilateral Coordinating Committee  between the Holy See and Israel

1995 : Appointed Judge  at Jerusalem  Church Court in Jerusalem ; Head of Church Court in Nazareth ; Head of Appeal Court,   affiliated to the Greek Catholic Church in Haifa

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X